Chovná stanice maďarských ohařů

Informace o nás

Naše chovná stanice Z Králova dvora vznikla v r. 2008. Založení chovné stanice ale předcházela řada událostí, které ovlivnily celý náš současný život :-)

Více o našich začátcích se dozvíte níže....

 

V případě, že považujete některé informace či sdělení za opravdu důležité, můžete je v textu zvýraznit například takto.

Jak to všechno začalo.
Již od útlého mládí(dle vyprávění od 3,5 roku) mě můj děda, jakožto dlouholetý myslivec a kynolog, spolu s babičkou vedl k lásce k přírodě, zvířatům, ke psům a k myslivosti jako takové. Všechny volné chvíle jsme trávili v lese, na zkouškách loveckých psů nebo na výstavách psů. Občas byl rodičům proti srsti nějaký ten pozdější noční příjezd, ale věděli, že jsem v dobrých rukou.

Toto dědovo snažení způsobilo, že při výběru mého životního vzdělání a dále zaměstnání jsem si vybral lesnickou školu v Písku, kterou jsem úspěšně dokončil. Ve Vimperku na lesnické škole v roce 1996 složil zkoušky z myslivosti a začal se věnovat myslivosti se vším všudy. Tedy jen ten čtyřnohý společník chyběl ... .

Jak se k nám dostali pejsci.
Po studiích a výkonu tehdy ještě povinné vojenské služby v létě roku
2000 mi výbor myslivecké společnosti, u které jsem mysliveckým hostem dal nůž na krk. Vedení společnosti mi dalo podmínku, že pokud si do podzimu roku 2001 nepořídím lovecky upotřebitelného psa na dohledávku drobné zvěře, tak mi odeberou povolenku k lovu. Znalým věci je jistě jasné, že tento termín je dosti šibeniční pro výcvik psa od štěněte, nehledě na to, že jsme bydleli v paneláku a já se potýkal s jistým druhem alergie, která byla spojena se psy.

Na podzim roku 2000 přijel do naší honitby na bažanty Petr Březina, chovatel pointerů a maďarských ohařů a majitel chovatelské stanice Z tismenic. Petra znám odmalička, tak jsme diskutovali o všem možném, samozřejmě i o psech. Během honu jsem Petrovi osvětlil můj problém s nutností pořídit lovecky upotřebitelného psa a on mi s úsměvem na tváři nabídnul 4 letou fenku Dianu Garamparty. A alergie? Řekl jsem si, že buď mě to zabije nebo postaví. Tak po několika nedočkavých telefonátech přes zimu jsme si na jaře roku 2001 jeli pro mého prvního psa.

Peripetie s Dianou.
Vzhledem k tomu, že jsme nebyli až tak dobře připraveni na příchod nového člena do rodiny, museli jsme přechodně ubytovat Dianku u známých na samotě. Asi dva dny po přivezení Dianky dne mi zvoní mobil a ozval se pán z Týna nad Vltavou, jestli nejsem majitelem Diany Garamparty a já že ano, s otázkou co se děje. Pán mi odpověděl, že Diana běhala po ulicích Týna a čekala co jí kdo dá dobrého na zub. Ale že už je v pořádku a leží u mojí babičky v bytě. Ony totiž kotce u známých pamatovali jak se říká, Šemíka když byl ještě hříbě, a Diana vyvalila zrezivělé tyčky ve vrátkách a utekla. To byl podnět k tomu uspíšit výstavbu kotce na zahradě mé matky. A jak se říká..práce kvapná málo platná. Páníčkovi při výstavbě padnul na ruku panel, takže měl 14 dní nemocenské na to aby se s Diankou sžil. Diana byla mou stálou společnicí v zaměstnání, jako lesník jsem si mohl dovolit mít jí sebou pořád v lese. Jednou po přivolání ke mně běžela a cestou přes hromadu klestu vyštěkla. Až v autě jsem zjistil že si o nějakou větev roztrhla bok, takže první cesta z lesa vedla k veterinářce na operační stůl. Dianu uspala a už štrikovala. Za pár dní už zase skákala jako laňka.

Jaká byla Diana.
Diana byla exterierově v mých očích typickým představitelem plemene a to že jí chyběl jeden zoubek k chovnosti mi nevadilo, neboť jsem potřeboval psa hlavně na práci. Co se týče práce, Dianka byla výborným aportérem, specialista na dohledávky drobné zvěře a hlavně bláznivá vodařka. V poli byla vlažnější při hledání a vystavování, práce po barvě jí neříkala vůbec nic a mé cvičitelské schopnosti byli minimální, takže se po barvě chodit nenaučila. Během svého pobytu u nás zostřela na zvěř škodlivou myslivosti a také na divoká prasata, se kterými není problém se u nás setkat. V rámci mého výkonu práva myslivosti mi svými výkony stačila. Byla výborným pomocníkem při společných lovech a nejednomu střelci pomohla při nalezení kachny nebo bažanta. A její povaha? Dianka byla jako většina představitelů plemene neskutečně přátelská, věrná, a mazel, stala se láskou celé rodiny. Šarvátkám s ostatními psy předcházela ústupem, jen po dotěrných nápadnících vyjela v rámci své obrany. V očích cvičitele byla povahově měkčí.

V březnu roku 2006, když jsme zrovna v paneláku malovali byt, Diana začala špatně a malátně chodit, veterinář jí naordinoval antibiotika, kapačky. Přes veškerou snahu po 3 dnech Dianka umírá. Podle vyjádření veterináře došlo k selhání jater nebo ledvin. Pohřbena je v místech kde tak ráda lovila, Na Hvízďalce u obce Pořežany. Občas do těchto míst zavítám a tiše vzpomínám na hezké zážitky prožité s Diankou. Nezapomenu na tebe!!!!!!!

 

Po odchodu Diany do psího nebíčka jsem žhavil dráty a sháněl štěňátko maďara. Začal jsem u již zmiňovaného Petra Březiny. Ten štěňata toho roku neměl, ale poradil mi. "Hele Honzo ty potřebuješ psa na práci, zavoláme p. Jozefu Stribikovi (chovná stanice Garamparty) tam bude práce zaručená". Takže jsme vyrazili na Slovensko do vesničky do Biňa pro poslední štěňátko z vrhu a to Sisi Garamparty. Sisince v té době bylo skoro 5 měsíců, takže už to byla slečinka k pohledání. Na to, že se poprvé v životě vezla v autě, zvládla něco přes 500 km úplně v pohodě.

Sisi u nás.
Z nového přírůstku měla radost opět celá rodina včetně Binky, která byla jistou dobou sama, tedy bez psí kamarádky. Jako každé správné štěně rozkousalo pár bot, nabíječek od telefonu, několik pelíšků atd. A pak nastal ze strany páníčka jistý teror, spočívající ve něčem čemu se říká výcvik. Zpočátku to bylo jen zvykání na obojek, vodění na řemeni, přivolání a posléze i vyšší cviky poslušnosti jako je sednutí a down. Sisi byla vždy hodně učenlivá a s výcvikem nebyl problém. Páníček udělal při výcviku sem tam chybu a pak jí musel pracně a dlouze napravovat. Sisi jsem bral neustále do revíru, zvykal jí na ránu, seznamoval s ulovenou zvěří a vodil co nejvíc do zvěře a nechával jí svým způsobem ať si dělá co chce.

Nové bydlení.
Podzimní hony odchodila Sisi v rámci socializace a klidu po ráně na vodítku. Po novém roce, přesněji 6. ledna 2007 páníčci naložili všechny věci do aut a odstěhovali se z Týna nad Vltavou do chaloupky v jedné vesničce kousek od Týna nad Vltavou. Holky měly konečně výběh po celém dvoře, nemusely být zavřeny v kotci.

Sisi a výstavy.
Na jaře roku 2007 jsme se zúčastnili povinného jarního svodu v Českých Budějovicích - posudek jarní svod a následně přihlásili Sisi na MVP do Českých Budějovic - posudek, diplom. Jelikož nejsme z těch, kteří by brouzdali po kruzích všech možných výstav a tudíž i trénovali postoje, jeli jsme tam tak trošku na blind. Sisi byla přihlášená do třídy mladých a konkurence byla veliká. Výstavní postoj byl nacvičený vskutku "dobře". Sisi při něm chvílemi stála jak koza, ale co se netrénuje, nemůže pejsek sám zvládnout. Nakonec byli páníčci nadmíru spokojeni, výsledek Výborná 2. Takže byla splněna první podmínka pro chovnost.


Další podmínka chovnosti.
Další podmínkou k uchovnění feny je vyšetření kyčelních kloubů tedy DKK. Objednal jsem nás tedy na 20.8.2007 na jednu kliniku do Českých Budějovic. Pan doktor nás mooooc potěšil sdělením, že Sisi má negativní nález na kyčlích posudek displazie, tedy DKK 0/0.

Sisi je velmi milá a společenská fena. Jakmile se dostane ven a má se jít lovit, nebo jen tak pocvičit , tak se z ní stává lovec. Sisi je vášnivá aportérka. Aportuje veškerou drobnou zvěř na honech, ale i lišky. Se Sisi chodí páníček na hony na kachny, bažanty připadně zajíce. V zimním období chodí s pánem a ostatními členy smečky krmit zvěř a při tom se jí sem tam podaří zlikvidovat nějaké myslivosti škodlivé zvíře, nebo zvěř. Již dvakrát prokázala přiměřenou ostrost na divočáky. Možná někoho napadne "Ohaře a na divočáky???!!!!" Ano v naší honitbě se divočáci vyskytují a i při honech na bažanty, škodnou nebo kachny na ně občas narazíme i v rákosinách, křovinách. Pak se musí i ohař vypořádat s tím že prasátka běhají na všechny strany a případně se s ním naučit "pracovat". Se Sisi jsme se také párkrát pokoušeli o dosled zvěře (barvu) Jednoho postřeleného srnce našla a po štvaní i strhla. Dva divočáky jsme pak nenašli ani s jezevičkama. Sisi kolegovy ze sdružení dohledala a přinesla lišku z lánu řepky. Ten večer aměl páníček slzu na krjíčku. Zúročilo se to co se v ní snažil od malička probudit a k čemu jí vychovával. Kdo takový pocit nezažije neuvěří.

Vzhledem k tomu že Sisi se projevila jako úžasný pracant a splnila všechny podmínky chovnosti, rozhodli jsme se založit chovnou stanici. Sisi tak měla příležitost předat své geny svým potomkům. Ti, kterým se dostalo loveckého výcviku, nám určitě ostudu nedělají a ti ostatní jsou rodinnými mazlíčky, parťáky pro sportnovní aktivity a užívají si v nových domovech.

 

© 2013 Všechna práva vyhrazena.

Tvorba webových stránek zdarmaWebnode